GENETIKA-NEJASNI ZADACI

klasična, humana, populaciona...
crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by crusoe » 10 Mar 2013, 14:33

Poštovani,
zamolio bih Vas ukoliko nije problem da mi pojasnite iz genetike nezavisnu segregaciju (davno sam to imao, no dogodilo se da mi opet treba, a nisma siguran u neke stvari). U jednom udžbeniku piše:
"do nezavisne segregacije dolazi zbog toga što se geni nalaze na različitim, (nehomolognim) kromosomskim parovima
kromosomska osnova II. zakona genetike je slučajna orijentacija nehomolognih kromosomskih parova u metafazi I mejoze"

ne radi li se tu o homolognim kromosomina?
I još nešto:

kako glasi 1. Mendelov zakon jer svugdje piše različito.
Većinom piše ovako:
križanjem homozigotnih roditelja svi potomci F1 generacije su međusobno jednaki,a negdje:
par alela za jedno svojstvo razdvaja se (segregira) tijekom stvaranja gameta; fizička osnova segregacije je razdvajanje kromosoma (AI) odnosno kromatida (AII) u mejozi; heterozigot Aa stvara dvije vrste gameta s jednakom učestalošću.
U većini uždbenika piše da je ta segregacija vezana za F2 generaciju, i tako definiraju 2. zakon (ako kao prvi uzmu ono s križanjem homozigotnih roditelja):
Zakon segregacije govori o razdvajanju alela tijekom mejoze u generaciji F2 uz stalne omjere pojedinih obilježja. Npr., kod monohibridnog križanja s dominacijom u generaciji F1 pojavit će se samo dominantna osobina, dok u generaciji F2 dominantna osobina dolazi u omjeru 3:1.

Nije mi jasno postoji li segregacija alela tijekom stvaranja gameta parentalne generacije kod monohibridnog križanja , dakle kod roditelja F1 generacije. Mislim na ovo:
P: AAXaa Dakle u F1 generaciji nastat će svi potomci međusobno jednaki, ali ne dolazi li i tu do segregacije alela ,jer jedinka genotipa stvara dvije gamete: recimo kod AA stvaraju se A i A (dakle na jednom homologu imam AA alele i oni se tijekom mejoze razdvajaju, je da su gamete iste ali dolazi do razdvajanja).

Srdačan pozdrav!

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by tsnena » 10 Mar 2013, 22:03

Razdvajanje (segregacija) homologih hromozoma, time i svih gena (alela) na njima odvija se u mejozi I, tačnije u njenoj anafazi. Tada se parovi homologih hromozoma razdvajaju te nove ćelije po završetku mejoze I sadrže pojedinačne hromozome, iz svakog para po jedan.

Pri obrazovanju gameta uvek dolazi do razdvajanja hromozoma (gena/alela na njima) brz obzira da li se radi o F1 ili F2 generaciji.

Mendel je u P generaciji ukrštao biljke čistih linija tj. homozigote : jednu liniju dominantnih homozigota (AA) ,koje su imale okruglo seme, sa drugom linijom recesivnih homozigota (aa) koje su imale naborano seme. Pri obrazovanju gameta u anafazi mejoze I dolazi do razdvajanja homologih hromozoma pa gameti dobijaju po jedan hromozom iz svakog para (zahvaljujući tome oni imaju haploidan broj hromozoma). Time se u gametima nalazi po jedan alel svakog gena .Znači, u gametima aleli nisu u paru, kao u telesnim ćelijama, već su pojedinačni. Jedinka koja je homozigot obrazuje samo jedan tip gameta kao npr. genotip AA obrazuje gamete koji su svi isti, odnosno svi sadrže alel A (isto važi i za genotip aa ). Ovim se objašnjava 1. Mendelovo pravilo razdvajanja alela pri obrazovanju gameta. Da bi se obrazovala sledeća, F1 generacija dolazi do spajanja gameta, koji se sada po 2. Mendelovom pravilu slobodnog kombinovanja međusobno kombinuju po principu slučajnosti što znači da se svaki gamet jednog roditelja može spojiti sa svakim gametom drugog roditelja. Pošto u ovom slučaju obe linije biljaka obrazuju samo po jedan tip gameta oni daju jednu kombinaciju Aa u F1 generaciji. Zbog toga je F1 generacija uniformna (jednoobrazna) i po genotipu (sve jedinke su heterozigoti) i po fenotipu ( sve jedinke imaju okruglo seme).

Jedinke F1 generacije su heterozigoti (Aa) pa obrazuju dva tipa gameta : jedan tip gameta sadrži alel A, a drugi tip alel a. Slobodnim kombinovanjem ovih gameta nastaju četiri moguće kombinacije AA, Aa,aA i aa, a pošto su kombinacije Aa i aA jednake obrazuju se tri različita genotipa AA , Aa i aa u odnosu 1:2:1 (ili 25% : 50% : 25%). Genotipski odnos u F2 generaciji je,dakle, 1:2:1. Tri kombinacije, od mogućih četiri, određuju isti fenotip okruglo seme, a samo jedna (aa) naborano seme. Prema tome, fenotipski odnos u F2 generaciji je 3:1, što je i Mendel dokazao svojim eksperimentom. Osobina koju određuje dominantan alel je dominantna osobina (u ovom eksperimentu je to okruglo seme), a ona određena recesivnim alelom je recesivna.

crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by crusoe » 10 Mar 2013, 23:33

Puno Vam hvala!
znači onda umjesto NEHOMOLOGNI ide HOMOLOGNI.

crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by crusoe » 25 Mar 2013, 21:58

U tipu zadataka u kojima se traži da se izračuna vjerojatnost recimo:
Žena nositeljica gena za daltonizam udaje se za zdravog muškarca.
Kolika je vjerojatnost da dobiju sina daltonista?

Da li uzmem u obzir sve potomke (prema čemu bi bila vjerojat.1/4=25%) ili uzmem u obzir samo sinove što se po križanju vidi da od 2 sina , ispadne jedan bolestan, znači vjerojatnost da će sin biti bolestan je 50 %?

Ovisi li o tome kako piše. npr: "sina daltonista" /"dijete koje je ujedno i muško i daltonist" ili "ako je sin, da je daltonist"

Gubim se pomalo u tome, jer negdje piše rješenje 1/4, negdje 1/2, ali pretpostavljam da ovisi o tome kako piše..?
Last edited by crusoe on 25 Mar 2013, 22:32, edited 1 time in total.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by tsnena » 25 Mar 2013, 22:05

Da će biti sin i da će biti daltonosta su dva nezavisna događaja pa njihove verovatnoće množiš.

crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by crusoe » 25 Mar 2013, 22:10

tsnena wrote:Da će biti sin i da će biti daltonosta su dva nezavisna događaja pa njihove verovatnoće množiš.
ne mogu li gledat po konačnom rezultatu koje dobijem križanjem , kao u gornjem primjeru gdje se dobije 1/4:
P:XDXd X XDY
F1: XDXD,XDY,XDXd, XdY
- dakle od 4 potomka , jedan , a to je sin je bolestan.

Pretpostavljam da nije isto ukoliko piše, tj.ukoliko se traži da se izračuna :
a)vjerojatnost "..da dobiju sina daltonista..."
b) vjerojatnost "...da će se daltonizam pojaviti kod sinova...."??
- prema ovom drugom slučaju vjerojatnost bi bila 50 %, jer od 2 sina 1 je bolestan?
Last edited by crusoe on 25 Mar 2013, 22:35, edited 6 times in total.

crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by crusoe » 25 Mar 2013, 22:12

Pogledajte kako je na državnoj maturi rješen primjer s vjerojatnošću, uzeli su u obzir sve potomke, nisu ništa posebno odvajali: ljetni rok 2012. biologija, ispitna knjižica 2, 52. zadatak
http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/dm12ljeto

crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by crusoe » 25 Mar 2013, 22:14

Evo recimo jedan zadatka kako je rješen u rješenju:
Kakvo će biti potomstvo muškarca oboljelog od hemofilije i heteroz.žene normalnog zgrušavanja krvi:
P: XHXh x XhY
F1: XHXH XhXh XHY XhY

ima više ponuđenih odgovora od kojih je točan:
50 % muške djece je zdravo, a 50 % su oboljela od hemofilije, što se vidi iz križanja (što znači da je vjerojatnost da će se hem.pojavit kod sinova 50%, jer od dva sina jedan je bolestan, znači 50 % )
Moram li posebno odvajati , tj. računati vjerojatnost za spol i svojstvo?
Ako tako radim dobio bih: vjerojatnost da će bit sin i da će biti bolestan dakle: 1/2*1/2 je 1/4 , a tako nije rješeno u rješenju.

Malo sam se zapetljao u ovome pa Vas molim da mi malo pomognete!

crusoe
korisnik
Posts: 21
Joined: 09 Mar 2013, 18:41

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by crusoe » 26 Mar 2013, 11:52

Tsnena, jedno pitanje još u vezi takvih zadataka s vjerojatnošću:
malo sam tražio zadatke na sajtu pa sam naišao na sličan primjer na ovoj stranici (pitanje koje je postavila kata93):
viewtopic.php?f=18&t=43&hilit=hemofilija&start=30
Kako ste tamo dobili da je vjerojatnost 0.25 ? Da li iz križanja (mislim uzeli ste 1/4=0.25 ) ili...?
Zadatak traži isključivo sina daltonista. prema nekim rješenjima koja imam tu bi onda bilo 50 %, jer od 2 sina jedan je bolestan.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: GENETIKA-NEJASNI ZADACI

Post by tsnena » 26 Mar 2013, 18:31

crusoe wrote:Tsnena, jedno pitanje još u vezi takvih zadataka s vjerojatnošću:
malo sam tražio zadatke na sajtu pa sam naišao na sličan primjer na ovoj stranici (pitanje koje je postavila kata93):
viewtopic.php?f=18&t=43&hilit=hemofilija&start=30
Kako ste tamo dobili da je vjerojatnost 0.25 ? Da li iz križanja (mislim uzeli ste 1/4=0.25 ) ili...?
Zadatak traži isključivo sina daltonista. prema nekim rješenjima koja imam tu bi onda bilo 50 %, jer od 2 sina jedan je bolestan.
Nisam uspela da pregledam ove zadatke iz zbirke za maturu jer sam u velikom poslu.

Što se ovog zadatka tiče: da će biti dečak verovatnoća je 1/2, a među dečacima daltonista je 1/2. Kada se te dve verovatnoće pomnože dobije se 1/4.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests