Antigeni

funkcije, funkcije...
Post Reply
neira
prolaznik
Posts: 8
Joined: 20 May 2012, 21:00

Antigeni

Post by neira » 20 May 2012, 21:13

Mozete li mi molim Vas objasniti ove antigene. Razumijem da oni se nalaze na zidovima eritrocita. Da li su oni korisni, buduci da se kod imunoloskog sistema oni oznacvaju kao stetne tvari od kojih se organizam brani.

I jos jedno pitanje vezano za hromosome, ne razumijem da li se hromosom i onaj sa 2 i onaj sa 1 hromatidom broji kao jedan hromosom. Prilikom duplikacije DNK u mejozi I npr broj hromosoma 23 udvostruci na 46, pa se mejozom I dijeli na 2 celije sa 23, i onda buduci da oni imaju 2 hromatide njihovim razdvajanjem nastaju 2 nove celije (polne) sa 23 hromosoma od jedne hromatide ?

Nadam se da nisam prekomplikovano postavila pitanje. Pripremam se za prijemni, pa zelim da odgonetnem pojedine nejasnoce, hvala Vam unaprijed ! :)

neira
prolaznik
Posts: 8
Joined: 20 May 2012, 21:00

Re: Antigeni

Post by neira » 20 May 2012, 21:14

i nova sam ovdje, mislim da sam pogrijesila rubriku, oprostite :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Antigeni

Post by tsnena » 20 May 2012, 21:59

Hromozom je uvek jedan bilo da ima jednu ili dve hromatide. U toku S faze interfaze replikacijom se duplira količina DNK (br. hromatida), a broj hromozoma ostaje isti. Tako, pre replikacije ćelija čoveka ima 46 hromozoma (svaki sa po jednom hromatidom, tj. jednim molekulom DNK) koji ukupno imaju 46 mol. DNK (46 hromatida). Posle replikacije tih istih 46 hromozoma sada ima 92 mol. DNK (92 hromatide), tako što se svaki hromozom duplirao pa sada ima po dve hromatide (2 mol. DNK). Kada se u anafazi mitoze hromozom uzdužno podeli na hromatide, one razdvoje i odu u kćerke ćelije, tada hromozom opet ima 1 hromatidu (1 mol. DNK). Kćerke ćelije tako dobijaju po 46 hromozoma (46 mol. DNK, 46 hromatida).

U mejozi se ćelija dva puta deli (hromozomi se dele samo jednom, u anafazi mejoze II) pa nastaju 4 kćerke ćelije svaka sa po 23 hromozoma koji imaju po 1 hromatidu (1 mol. DNK).

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Antigeni

Post by tsnena » 20 May 2012, 22:02

Neki antigeni su u telu prisutni od rođenja, npr. oni koji određuju krvne grupe ABO i Rh sistema i tkivni antigeni i oni nisu štetni (naravno!). Pod štetnim se smatraju strani antigeni prema kojima organizam stvara odgovarajuća antitela.

http://www.bionet-skola.com/w/Imunolo%C5%A1ke_reakcije

neira
prolaznik
Posts: 8
Joined: 20 May 2012, 21:00

Re: Antigeni

Post by neira » 22 May 2012, 17:37

E hvala vam puno!
Samo jos da vas pitam, da li prokarioti imaju organele.. negdje pise imaju, negdje nemaju pa mi nije jasno ?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Antigeni

Post by tsnena » 22 May 2012, 20:36

neira wrote:E hvala vam puno!
Samo jos da vas pitam, da li prokarioti imaju organele.. negdje pise imaju, negdje nemaju pa mi nije jasno ?
Prokarioti su bez organela (ne znam gde si to našla da imaju organele?!). Jedino što poseduju to su ribozomi, strukture za proizvodnju proteina (kažem strukture jer nemaju membranu pa se ne mogu nazvati organelama).

Gosling
korisnik
Posts: 20
Joined: 05 Sep 2014, 21:11

Re: Antigeni

Post by Gosling » 20 May 2015, 18:23

Mozete li da mi kazete odgovor na ovo pitanje uz obrazlozenje? Bilo je na republickom takmicenju za treci razred pre par godina, ali nigde u knjizi nisam mogla da nadjem odgovor..
Image

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Antigeni

Post by tsnena » 21 May 2015, 12:55

tačno je pod Б, kada se organizam izloži prvi put neokom antigenu (vakcinacija) dolazi do tzv. primarnog imunskog odgovora. Kada se organizam ponovo izloži istom antigenu (sada je to infekcija), dolazi do sekundarnog imunskog odgovora koji je brži, intenzivniji je (stvra se više antitela) i traje duže: Ta dešavanja odgovaraju grafiku pod B. (Pogledaj na str. 156 u knjizi za III razred, ''zeleni tekst'', za takmičenje nema nevažnog ;) )

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests