Zadaci iz Genetike

klasična, humana, populaciona...
dasdsada_dsadsa
Posts: 4
Joined: 08 Dec 2011, 13:18

Re: Zadaci iz Genetike

Post by dasdsada_dsadsa » 11 Dec 2011, 11:54

Ne može fenotipski odnos da bude 1/16:1/6:1/12... Tu nešto nije kako treba.

Profesorica nam je rekla da je najbitnije da dobijemo roditeljsku garnituru...mi smo do sad radili samo monohibridno i dihibrdino ukrštanje ali čini mi se da je ovo trihibrdino.I ovo 1/16 ,1/6 1/12 mislim da to nije odnos već je samo izbrojano iz tabele.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadaci iz Genetike

Post by tsnena » 11 Dec 2011, 12:12

dasdsada_dsadsa wrote:Ne može fenotipski odnos da bude 1/16:1/6:1/12... Tu nešto nije kako treba.

Profesorica nam je rekla da je najbitnije da dobijemo roditeljsku garnituru...mi smo do sad radili samo monohibridno i dihibrdino ukrštanje ali čini mi se da je ovo trihibrdino.I ovo 1/16 ,1/6 1/12 mislim da to nije odnos već je samo izbrojano iz tabele.
Tvoja profesorica bi trebalo da da ispravan tekst zadatka pa se onda može govoriti o bilo čemu drugom.

To jeste trihibridno ukrštanje s' tim što su dva gena u epistazi (gen za vitiligo, ako se nađe zajedno u genotipu, koči gen za albinizam). Ako ste do sada radili samo monohibridno i dihibridno ukrštanje, a još uvek niste radili interakcije nealelnih gena onda ne znam kako može da vam da takav zadatak. :?

Fenotipski odnos se čita iz tabele (tačnije Panetovog kvadrata) te zato ne mogu da budu izmešane dvanaestine, šestine, šesnaestine (osim ako nisu nastale skraćivanjem brojeva). Shvataš? Ovo 1/12 znači da od ukupno 12 kombinacija jedna je tog datog fenotipa.

Ako su roditelji VxT (pretpostavljam da to znači da imaju vitiligo i talasemiju, a nemaju albinizam) onda je njihov genotip VvaaTt (heterozigotan je za gene V i T jer se tako dobijaju sve moguće kombinacije).

P: VvaaTt x VvaaTt
svaki od roditelja obrazuje četiri tipa gameta: VvT, Vat, vaT, vat

Napravi Panetov kvadrat i ukrsti gamete svaki sa svakim pa ćeš dobiti 16 kombinacija od čega:
V-aaT- imaju vitiligo i talasemiju, vvaaT- imaju albino i talasemiju, V-aatt imaju vitiligo, vvaaT- imaju albinizam i talasemiju, vvaatt su albino

dasdsada_dsadsa
Posts: 4
Joined: 08 Dec 2011, 13:18

Re: Zadaci iz Genetike

Post by dasdsada_dsadsa » 11 Dec 2011, 12:37

Hvala Vam puno.Ovo objašnjenje mi je baš pomoglo.Sad mi je zadatak jasan.

''Fenotipski odnos se čita iz tabele (tačnije Panetovog kvadrata) te zato ne mogu da budu izmešane dvanaestine, šestine, šesnaestine (osim ako nisu nastale skraćivanjem brojeva). Shvataš? Ovo 1/12 znači da od ukupno 12 kombinacija jedna je tog datog fenotipa.'' Mislim da su nastale skraćivanjem brojeva.

Još jednom hvala Vam puno.Od sad ću češće posećivati ovaj forum. :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadaci iz Genetike

Post by tsnena » 11 Dec 2011, 13:12

:D

biologija_mg
Posts: 1
Joined: 19 Dec 2011, 17:22

Re: Zadaci iz Genetike

Post by biologija_mg » 19 Dec 2011, 17:31

Mozete li mi pomoci oko sledeceg zadatka:

Radjena su 3 ukrštanja među pticama. Na osnovu podataka treba zaključiti o kom tipu nasleđivanja se radi i ispisati genotiove.

Prvo ukrštanje:
P(parentalna generacija) ukrštena je ženka bez krila sa mužjakom sa velikim krilima.
F1: dobijeno je 35 ženki sa velikim krilima i 38 mužjaka sa velikim krilima.
F2: dobijeno je 219 ženki sa velikim krilima, 80 ženki bez krila, 230 mužjaka sa velikim krilima i 73 mužjaka bez krila.

Drugo ukrštanje:
P(parentalna generacija) ukrštena je ženka bez krila sa mužjakom sa velikim krilima.
F1: dobijeno je 43 ženki sa velikim krilima i 50 mužjaka sa malim krilima.
F2: dobijeno je 243 ženki sa velikim krilima, 238 ženki sa malim krilima, 152 ženki bez krila, 230 mužjaka sa velikim krilima, i 248 mužjaka sa malim krilima i 170 mužjaka bez krila.

Treće ukrštanje:
P(parentalna generacija) ukrštena je ženka bez krila sa mužjakom sa velikim krilima.
F1: dobijeno je 54 ženki sa velikim krilima, 28 mužjaka sa velikim krilima i 23 mužjaka sa malim krilima.

Zahvalan,

Toma.

ivana995
Posts: 4
Joined: 28 Jan 2014, 22:21

Re: Zadaci iz Genetike

Post by ivana995 » 28 Jun 2014, 17:00

Kako se radi ovakav tip zadatka?
U populaciji u ravnotezi a u kojoj je učestalost osoba sa dominantnim svojstvima 3 puta veca od ucestalosti jedinki sa recesivnim svojstvima
a) veca je ucestalost dominantnog nego recesivnog alela
b) ista je ucestalost dominantnog i recesivnog alela

Zosima
korisnik
Posts: 16
Joined: 21 Jun 2014, 15:52

Re: Zadaci iz Genetike

Post by Zosima » 29 Jun 2014, 17:06

Razmisli malo, sta zapravo znaci ucestalost jedinki sa "dominantnim fenotipom", u tome je caka zadatka :) U sustini primijeni HW, i dobices da je tacno pod b) :) Pozdrav! :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadaci iz Genetike

Post by tsnena » 30 Jun 2014, 12:58

Zosima wrote:Razmisli malo, sta zapravo znaci ucestalost jedinki sa "dominantnim fenotipom", u tome je caka zadatka :) U sustini primijeni HW, i dobices da je tacno pod b) :) Pozdrav! :)
I ja ću malo da pomognem, jednike sa dominantnim fenotipom imaju učestalost od p2 + 2pq (ovo p2 je na kvadrat)

ivana995
Posts: 4
Joined: 28 Jan 2014, 22:21

Re: Zadaci iz Genetike

Post by ivana995 » 30 Jun 2014, 18:05

tsnena wrote:
Zosima wrote:Razmisli malo, sta zapravo znaci ucestalost jedinki sa "dominantnim fenotipom", u tome je caka zadatka :) U sustini primijeni HW, i dobices da je tacno pod b) :) Pozdrav! :)
I ja ću malo da pomognem, jednike sa dominantnim fenotipom imaju učestalost od p2 + 2pq (ovo p2 je na kvadrat)
Hvala vam puno na pomoci,uspela sam da resim zadatak! :)

ivana995
Posts: 4
Joined: 28 Jan 2014, 22:21

Re: Zadaci iz Genetike

Post by ivana995 » 01 Jul 2014, 09:52

Moram da vas pitam jos samo jedan zadatak!
Geni A i B su vezani i rastojanje izmedju njih je 30 rekombinacionih jedinica. Heterozigotna jedinka genotipa AaBb moze da formira cetiri tipa gameta. Koji ce od njih procentualno biti najvise zastupljen?
a) AB i ab(nerekombinovani) gameti
b) AB(nerekombinovani) i Ab( rekombinovan) gamet
c) Ab i aB (rekombinovani) gameti
d) sva cetiri tipa gameta

Hvala unapred. Pozdrav :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests