Zadatak iz genetike

klasična, humana, populaciona...
Post Reply
neira
prolaznik
Posts: 8
Joined: 20 May 2012, 21:00

Zadatak iz genetike

Post by neira » 05 Jun 2012, 18:30

Kojim krizanjem ce se dobiti F2 generacija
a) aa x Aa
b) aa x AA
c) AAbb x Aa
d)AAbb x aaBB
e) AaBb x aabb

E sada, ja mislim da je tacan odgovor pod e), medjutim u informatoru je tacno rjesenje c).. Ja mislim da digensko i monogensko krizanje ne mogu. Mozete li mi reci da li sam ja upravu..?

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadatak iz genetike

Post by tsnena » 05 Jun 2012, 23:07

Pitanje je trapavo postavljeno (zašto F2, a ne F1?). Iz svih ovih ukrštanja sa mogu dobiti potomci, osim pod c. jedino pod c je netačno (ti si objasnila zašto).

neira
prolaznik
Posts: 8
Joined: 20 May 2012, 21:00

Re: Zadatak iz genetike

Post by neira » 05 Jun 2012, 23:22

E hvala vam puno,imam jos nekoliko nejasnih pitanja, pa ako bi mogli da mi pomognete bila bih vam jako zahvalna:
koliko razlicitih hromosoma sadrzavaju gamete? tamo pise da je tacan odgovor 24.. zar ne bi trebalo biti 23? Malo me buni ovo razlicitih..
Koliko je potrebno genetickih kodova da bi se sintetizirao polipeptidni lanac od 150 aminokiselina?
a) 15
b) 30
c) 50
d) 100
e) nijedan od spomenutih ( to je tacan odgovor)
- mene zanima koji je ispravan broj i zasto, da li je to 150 ( kao samo broj kodona) ili 300 ( racunajuci i kodone i antikodone )

Princip slobodnekombinacije ostvaruje se u krizanju:
a) monohibridnom intermedijarnom
b) monohibridnom dominantno-recesivnom
c) AA x aa
d) Aa x aa
e) AaBb x AaBb ( tacan odgovor)
- E sada ovo ne razumijem, znaci li ovo da se slobodna kombinacija odnosi samo na digensko krizanje.. Ja sam procitala sve o principu slucajnosti i da njim nastaje F2 generacija, te da se geni koji se slobodno kombiniraju ne nalaze na istom hromosomu.. ali ovo ne mogu da shvatim. Nemojte mi zamjeriti, imam toliko puno podataka i zelim sve da shvatim pa sam se "zapetljala" :|

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadatak iz genetike

Post by tsnena » 06 Jun 2012, 22:50

neira wrote:E hvala vam puno,imam jos nekoliko nejasnih pitanja, pa ako bi mogli da mi pomognete bila bih vam jako zahvalna:
koliko razlicitih hromosoma sadrzavaju gamete? tamo pise da je tacan odgovor 24.. zar ne bi trebalo biti 23? Malo me buni ovo razlicitih..
Koliko je potrebno genetickih kodova da bi se sintetizirao polipeptidni lanac od 150 aminokiselina?
a) 15
b) 30
c) 50
d) 100
e) nijedan od spomenutih ( to je tacan odgovor)
- mene zanima koji je ispravan broj i zasto, da li je to 150 ( kao samo broj kodona) ili 300 ( racunajuci i kodone i antikodone )

Princip slobodnekombinacije ostvaruje se u krizanju:
a) monohibridnom intermedijarnom
b) monohibridnom dominantno-recesivnom
c) AA x aa
d) Aa x aa
e) AaBb x AaBb ( tacan odgovor)
- E sada ovo ne razumijem, znaci li ovo da se slobodna kombinacija odnosi samo na digensko krizanje.. Ja sam procitala sve o principu slucajnosti i da njim nastaje F2 generacija, te da se geni koji se slobodno kombiniraju ne nalaze na istom hromosomu.. ali ovo ne mogu da shvatim. Nemojte mi zamjeriti, imam toliko puno podataka i zelim sve da shvatim pa sam se "zapetljala" :|
1. Postoji 24 različita hromozoma: 22 su autozomi (telesni hromozomi) a 2 su polna: X i Y.

2. Tačan broj je 151, jer za svaku aminokiselinu po jedan kod (kodon) plus jedan stop-kodon (od ne određuje nijednu aminokiselinu ali označava kraj uputstva za sintezu polipeptida)

3. Princip slobodnog kombinovanja ostvaruje se u svakom ukrštanju. On ustvari znači da se gameti (geni u njima) jednog roditelja slobodno kombinuju sa gametima drugog roditelja (princip svaki sa svakim). Tako,
- u urštanju AA x aa se dobija samo jedna kombinacija u potomstvu (Aa),
- u ukrštanju Aa x aa, dobijaju se dve kombinacije Aa, aa
-u ukrštanju AaBb x AaBb, dobija se najveći broj kombinacija 16 jer svaki roditelj obrazuje po 4 tipa gameta (AB, Ab, aB i ab) pa onda 4x4 =16.

Odakle ti ova pitanja/zadaci?

neira
prolaznik
Posts: 8
Joined: 20 May 2012, 21:00

Re: Zadatak iz genetike

Post by neira » 06 Jun 2012, 23:29

Ja vam ova pitanja i zadatke imam u informatoru, odnosno prirucniku, koji sluzi za pripremu prijemnog ispita na medicini u Mostaru pa tu imam zadatke/pitanja ( sa rjesenjem) iz biologije, hemije i fizike - po 900 za svaku.

Shvatila sam prva dva pitanja ali u trecem jos imam nedoumica.. Ima jos jedno slicno pitanje tom trecem koje glasi ovako:
Koliko je kodona potrebno za sintezu polipeptidnog lanca od 150 aminokiselina?
a) 50
b) 150 (tacno)
c) 300
d) 450
e) 600


Ono sto mene buni jeste to sto se u prijasnjem pitanju trazio broj genetickih kodova potrebnih za sintezu aminokiselina, a koliko ja znam u geneticke kodove spadaju i kodoni i antikodoni. Da se mozda to ne odnosi na ukupan broj kodoni + antikodoni?

U ovom pitanju ovdje trazi se br kodona i on je 150.. izgleda nisu racunali na onaj STOP kodon.. mada ima drugih zadataka sa STOP kodonom, ali nisu ovakvog tipa.
Jos jednom Vam se zahvaljujem na Vasoj nesebicnoj pomoci i oprostite na oduzetom vremenu. :)

neira
prolaznik
Posts: 8
Joined: 20 May 2012, 21:00

Re: Zadatak iz genetike

Post by neira » 08 Jun 2012, 23:19

tsnena wrote:
neira wrote:E hvala vam puno,imam jos nekoliko nejasnih pitanja, pa ako bi mogli da mi pomognete bila bih vam jako zahvalna:
koliko razlicitih hromosoma sadrzavaju gamete? tamo pise da je tacan odgovor 24.. zar ne bi trebalo biti 23? Malo me buni ovo razlicitih..
Koliko je potrebno genetickih kodova da bi se sintetizirao polipeptidni lanac od 150 aminokiselina?
a) 15
b) 30
c) 50
d) 100
e) nijedan od spomenutih ( to je tacan odgovor)
- mene zanima koji je ispravan broj i zasto, da li je to 150 ( kao samo broj kodona) ili 300 ( racunajuci i kodone i antikodone )

Princip slobodnekombinacije ostvaruje se u krizanju:
a) monohibridnom intermedijarnom
b) monohibridnom dominantno-recesivnom
c) AA x aa
d) Aa x aa
e) AaBb x AaBb ( tacan odgovor)
- E sada ovo ne razumijem, znaci li ovo da se slobodna kombinacija odnosi samo na digensko krizanje.. Ja sam procitala sve o principu slucajnosti i da njim nastaje F2 generacija, te da se geni koji se slobodno kombiniraju ne nalaze na istom hromosomu.. ali ovo ne mogu da shvatim. Nemojte mi zamjeriti, imam toliko puno podataka i zelim sve da shvatim pa sam se "zapetljala" :|
1. Postoji 24 različita hromozoma: 22 su autozomi (telesni hromozomi) a 2 su polna: X i Y.

2. Tačan broj je 151, jer za svaku aminokiselinu po jedan kod (kodon) plus jedan stop-kodon (od ne određuje nijednu aminokiselinu ali označava kraj uputstva za sintezu polipeptida)

3. Princip slobodnog kombinovanja ostvaruje se u svakom ukrštanju. On ustvari znači da se gameti (geni u njima) jednog roditelja slobodno kombinuju sa gametima drugog roditelja (princip svaki sa svakim). Tako,
- u urštanju AA x aa se dobija samo jedna kombinacija u potomstvu (Aa),
- u ukrštanju Aa x aa, dobijaju se dve kombinacije Aa, aa
-u ukrštanju AaBb x AaBb, dobija se najveći broj kombinacija 16 jer svaki roditelj obrazuje po 4 tipa gameta (AB, Ab, aB i ab) pa onda 4x4 =16.

Odakle ti ova pitanja/zadaci?
Ja vam ova pitanja i zadatke imam u informatoru, odnosno prirucniku, koji sluzi za pripremu prijemnog ispita na medicini u Mostaru pa tu imam zadatke/pitanja ( sa rjesenjem) iz biologije, hemije i fizike - po 900 za svaku.

Shvatila sam prva dva pitanja ali u trecem jos imam nedoumica.. Ima jos jedno slicno pitanje tom trecem koje glasi ovako:
Koliko je kodona potrebno za sintezu polipeptidnog lanca od 150 aminokiselina?
a) 50
b) 150 (tacno)
c) 300
d) 450
e) 600

Ono sto mene buni jeste to sto se u prijasnjem pitanju trazio broj genetickih kodova potrebnih za sintezu aminokiselina, a koliko ja znam u geneticke kodove spadaju i kodoni i antikodoni. Da se mozda to ne odnosi na ukupan broj kodoni + antikodoni?

U ovom pitanju ovdje trazi se br kodona i on je 150.. izgleda nisu racunali na onaj STOP kodon.. mada ima drugih zadataka sa STOP kodonom, ali nisu ovakvog tipa.
Jos jednom Vam se zahvaljujem na Vasoj nesebicnoj pomoci i oprostite na oduzetom vremenu. :)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Zadatak iz genetike

Post by tsnena » 09 Jun 2012, 11:21

Da ponovim, svaku AK kodira (šifruje) jedan kodon, a dešifruje je antikodon (u procesu translacije antikodonima na tRNK se dešifruje značenje kodona). Da bi dati genetički kod bio celovit mora da poseduje početak (start-kodon), sredinu (niz kodona) i završetak (stop-kodon).

Genetički kod je kao rečenica: ima početak (veliko slovo), sredinu (niz rečći) i završetak (tačku).

Nadam se da sam pomogla.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests