Homologi hromozomi,Genski Aleli

klasična, humana, populaciona...
LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by LexAlex7 » 05 Dec 2012, 19:39

Imam jedno mozda malo glupo pitanje al voleo bih da mi neko razjasni.Ako uzmemo gen za boju ociju recimo,da li se gen za recimo braon boju ociju nalazi na ocevom hromozomu,a drugi recimo gen za plavu boju ociju nalazi na majcinom hromozomu(govorim o 2 homologa hromozoma) da li su to onda genski aleli?tj. mene zanima da li se ta 2 gena nalaze na 1hromozomu(majcinom ili ocevom) ili se 1 nalazi na jednom 2. na drugom?

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by LexAlex7 » 05 Dec 2012, 19:43

tj. bolje formulisano da li se genski aleli nalaze u okviru 1 hromozoma ili u ovkviru 2(dva homologa)(1 na jednom drugi na drugom)

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by tsnena » 05 Dec 2012, 19:58

U pitanju su aleli jednog gena i nalaze se na paru homologih hromozoma, jedan na majčinom a drugi na očevom hromozomu iz para. Za svaki od gena jedna osoba ima par alela (jedan alel se nalazi na jednom-majčinom, a drugi na drugom-očevom hromozomu).

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by tsnena » 05 Dec 2012, 20:06

Pogledaj ovu sliku para hromozoma (''crni'' je npr. očev, a ''plavi'' hromozom je majčin) http://academic.brooklyn.cuny.edu/biolo ... osome.html na kojoj su slovima A i a obeleženi aleli nekog gena

LexAlex7
zainteresovan korisnik
Posts: 41
Joined: 05 Dec 2012, 19:03

Re: Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by LexAlex7 » 06 Dec 2012, 00:17

Hvala vam puno!!Nadovezao bih samo jos mendelovo pravilo razdvajanja genskih alela,na osnovu ovoga da li to znaci da se genski aleli razdvajaju u anafazi mejoze jedan? :D
Last edited by LexAlex7 on 07 Jul 2013, 12:47, edited 1 time in total.

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by tsnena » 06 Dec 2012, 19:00

Hvala Aleksandre na lepim rećima! :)

Da, 1. Mendelovo pravilo razdvajanja upravo to znači. kada se u anafazi mejoze I razdvoje homologi hromozomi istovremeno se razdvoje i svi aleli koji su na njima. gameti (polne ćelije) koje nastaju kao rezultat mejoze imaju sada pojedinačne gene (alele). U sledećem koraku se sada ti pojedniačni aleli spermatozoida i jajne ćelije, prilikom oplođenja, ponovo sparuju dajući jedinke potomačke generacije (F1 ili F2). To je već 2. Mendelovo pravilo ''slobodnog kombinovanja'' kojim se u obzir uzimaju sve moguće kombinacije gameta, odnosno, alela u njima (''svaki sa svakim'' :) )

User avatar
branko
korisnik
Posts: 17
Joined: 08 Dec 2011, 21:21
Location: Crna Gora

Re: Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by branko » 31 Aug 2013, 12:56

Ja bih se isto nadovezao za 1. pravilo.Znamo da postoje homozigoti koji imaju iste alele jednog gena i kod oceve i majcine garniture hromozama (AA ili aa) i heterozigoti koji imaju razlicite alele istog gena (Aa). E sad,posto homozigoti(jedinke) nastaju spajanjem gameta sa identicnim alelima one mogu da obrazuju samo jedan tip gameta (A ili a) a heterozigoti 2 tipa gameta (A i a) Jasno mi je kako dolazi do razdvajanja bivalenata,to je anafaza I mejoze ali mi nije jasan sam proces razdvajanja alela. Ja znam da ce na kraju mejoze nastati gameti koji imaju haploidan br. hromozoma i koji ce nositi alele A ili a ali ne znam kako dolazi do toga da se zna da ce kod homozigota gamet nositi sigurno A ili a, a kod heterozigota moze jedan gamet nositi A a drugi a. :?
Mislim da je u pitanju krosing-over i to mijesanje alela koje mi nije jasno ali ja nigdje ne mogu da nadjem neku sliku ili nesta slicno na kojoj je prikazano to razdvajanje alela :(
Nadam se da mi nekako mozete pomoci
Pozdrav :)
Branko

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by tsnena » 01 Sep 2013, 10:16

Branko, u pitanju je razdvajanje hromozoma u anafazi mejoze I. Svaki od para hromozoma (u paru homologih hromozoma jedan potiče od majke, a drugi od oca) sadrži jedan alel odgovarajućeg gena (iz tvog primera A ili a). kada se razdvoje hromozomi u anafazi I to istovremeno znači i razdvajanje alela koji se na njima nalaze. Pošto svaki od hromozoma ima dve hromatide do njihovog razdvajanja dolazi prilikom deobe hromozoma koja se dešava u anafazi II.

Dakle, par hromozoma, koji kosi iste aa (AA) ili različite alele (Aa) se u anafazi I razdvaja pa svaka novonastala ćelija sadrži po jedan od tih hromozoma/alela ( ako je homozigot u pitanju obe ćelije će imati hromozome sa istim alelom a ili A, ako je heterozigot onda će jedna ćelija imati alel a, druga alel A).

Pogledaj ovu šemu, biće ti jasno
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
branko
korisnik
Posts: 17
Joined: 08 Dec 2011, 21:21
Location: Crna Gora

Re: Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by branko » 01 Sep 2013, 11:16

E sad mi je jasno.Problem je bio u tome sto sam ja mislio da iz anafaze I hromozomi izlaze rekombinovani-nakon krosing overa, medjutim oni izlaze isti tj,kao da nije bilo razmjene genetickog materijala izmedju hromatida u metafazi I jer nakon prve mejoticke diobe vidim da kcerke celije imaju hromozeme iste kao majke celije samo sto su haploidne. Da li grijesim? :shock:
Hvala puno na odgovoru ! :) :)
Branko

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Homologi hromozomi,Genski Aleli

Post by tsnena » 01 Sep 2013, 12:05

krosing-overom se razmenjuju geni (aleli) između dva homologa hromozoma što doprinosi da se geni roditelja pomešaju. Odnosno, krosing-over dovede do toga da se geni na jednom hromozomu ne prenose svi zajedno potomcima (u bloku što bi se reklo) već da se pre razdvajanja u anafazi I, majčini i očevi geni pomešaju. Krajnji ishod je da potomak ne dobije gene sa jednog hromozoma samo od jednog roditelja.

Znači, u profazi I se prvo iskombinuju geni između roditeljskih hromozoma (homologi spareni hromozomi), izvrši se krossing-over pa se onda takvi hromozomi dalje u mejozi razdvajaju, da ne ponavljam već rečeno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests