Par pitanja iz par oblasti

Ovde možete tražiti pomoć za sve što vas muči u vezi biologije, nemojte mi slati privatne poruke.
Post Reply
Nomegusta
prolaznik
Posts: 10
Joined: 15 Jun 2014, 23:19

Par pitanja iz par oblasti

Post by Nomegusta » 16 Jun 2014, 19:01

Spremam biologiju za prijemni , presao sam jednom sve onako cisto da zapamtim pojmove a sad precesljavam ono sto mi je tesko.
Tako su se na listi nasli:
-Kalvinov ciklus= Nikako mi ne ulazi u glavu sta se desi prilikom regeneracije 1,5 bisfosfata. Ne razumem sta rade ATP i NADP+ koja je njihova uloga
-Sistematika zivotinja= Naucio sam nazive klasa i redova iz knjige(do insekata , njih ako uspem sve...) , znam da kazem par recenica , ali nisam zapamtio koje tacno zivotinje spadaju. Posto je na proslom prijemnom bilo sta su Trikladide. Pa me zanima koliko je to bitno? Znam da pitanje nije bas na mestu , ali ne zelim toliko vremena da trosim kad me ceka klasifikacija biljaka.
To je to za sad

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Par pitanja iz par oblasti

Post by tsnena » 16 Jun 2014, 20:57

Kalvinov ciklus
Početno jedinjenje ovog ciklusa je istovremeno i završno i naziva se ribulozodifosfat (RuDP). Ugljen-dioksid iz atmosfere ulazi u ćeliju (hloroplaste) i vezuje se za RuDP (ima 5C atoma) pri čemu nastaje jedno nestabilno jedinjenje sa 6 C atoma koje se razlaže na dva molekula fosfoglicerinske kiseline (sa po tri S atoma). Da je to prvi stabilan proizvod tamne faze fotosinteze otkrio je Kalvin i za to otkriće 1961. g. dobio Nobelovu nagradu za hemiju. Preko niza proizvoda u toku ciklusa opet se stvara RuDP (regeneriše se).
Pri okretanju jednog Kalvinovog ciklusa u organska jedinjenja se ugradi jedan C atoma iz CO2. Znači, da bi nastao jedan molekul fruktoze ciklus mora da se okrene 6 puta.
ATP i NADPH+H+ daju energiju za taj ciklus

Što se važnih i nevažnih pitanja tiče tu nema drugog odgovora osim da je moguće da sve što ima u udžbenicima dođe i na test.

Nomegusta
prolaznik
Posts: 10
Joined: 15 Jun 2014, 23:19

Re: Par pitanja iz par oblasti

Post by Nomegusta » 19 Jun 2014, 17:54

Hvala!
Da ne bih otvarao novu temu , postavicu ovde pitanja.
Zapetljao sam se kod visih biljaka. Pokusavam da ukapiram njihov zivotni ciklus ali mi ne ide i to mi ne ide jer ne razlikujem neke pojmove ,pa ako moze neko da mi ih objasni:
-sporofit
-gametofit
-gametangije
-sporangija
-mikro- i megasporangije
-mikro- i makrogametofit
-kotiledon i endosperm

Ako je neko voljan da mi pomogne. Hvala!

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Par pitanja iz par oblasti

Post by tsnena » 19 Jun 2014, 18:43

-sporofit - bespolna generacija
-gametofit - polna generacija
-gametangije u njima se obrazuju gameti (polne ćelije)
-sporangija u njima se obrazuju spore
-mikro- i megasporangije (mikro za obrazovanje mikrospora, mega- za obrazovanje megaspora)
-mikro- i makrogametofit (mikro - muški gametofit na kome se obrazuju muški gameti, makro - ženski na kome se obrazuju jajne ćelije)
-kotiledon (klicini listići) i endosperm (hranljivo tkivo za klicu), oba su delovi semena

Nomegusta
prolaznik
Posts: 10
Joined: 15 Jun 2014, 23:19

Re: Par pitanja iz par oblasti

Post by Nomegusta » 29 Jun 2014, 11:10

HVALA VAM! :D

Moze li neko da mi objasni kako se rade zadaci sa ucestaloscu heterozigota/homozigota? Ako moze kroz neki primer , npr sa povecanjem procenta i sa adaptivnom vrednoscu

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: Par pitanja iz par oblasti

Post by tsnena » 30 Jun 2014, 21:46

Nomegusta wrote:HVALA VAM! :D

Moze li neko da mi objasni kako se rade zadaci sa ucestaloscu heterozigota/homozigota? Ako moze kroz neki primer , npr sa povecanjem procenta i sa adaptivnom vrednoscu
Pogledaj ovde viewforum.php?f=18&start=50

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests