krvne grupe

klasična, humana, populaciona...
User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

krvne grupe

Post by tsnena » 24 Jan 2008, 15:39

Na moj e-mali je stiglo pitanje od jedne Jelene koje glasi: "Zanima me koju krvnu grupu ce naslediti moje
dete ako je moja O+ a oceva A-. Hvala''.

Odgovor:
iz te kombinacije dete može imati jednu od sledećih krvnih grupa:
A, Rh+
A, Rh-
O, Rh+
O,Rh-
Verovatnoća je jednaka za svaku od voih krvnih grupa i iznosi po 25%.

Lady_Beatle
prolaznik
Posts: 12
Joined: 13 Feb 2008, 17:35

Re: krvne grupe

Post by Lady_Beatle » 13 Feb 2008, 17:59

Vec neko vrijeme sam pokusaval da pronadjem odgovor na jedno pitanje. Ako smo i roditelji i ja A grupa, da li je moguce da je moj brat neka druga? Glupo pitanje :oops: , znam, ali nisam sigurna u odgovor a zaista bih voljela da znam :mrgreen:
Hvala unaprijed :D

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: krvne grupe

Post by tsnena » 13 Feb 2008, 20:52

Nijedno pitanje nije glupo, već je glup onaj ko pitanja ne postavlja, a stvari mu nisu jasne! ;)

Pošto vaši roditelji imaju A krvnu grupu, ti i tvoj brat možete imati A ili O krvnu grupu i verovatnoća da imate jednu od ove dve krvne gr. je 75% za A i 25% za O krvnnu grupu. Da probam najjednostavnije mohguće to da ti objasnim, kažem najjednostavnije pošto nemaš osnovno genetičko predznanje. Krvnu grupu ABO sistema određuje gen koji se kod jedne osobe uvek nalazi u paru. Taj gene se javlja u tri oblika koji se obeležavaju sa A, B i O. Ova tri oblika mogu da se iskombinuju (sve po dva) na 6 načina: AA, AO, BB, BO, AB i OO. Kombinacije AA i AO daju A krv. grupu, BB i BO daju B krvnu gr; kombinacija AB daje AB krvnu gr. i OO kombinacija daje O krvnu grupu.
Tvoji roditelji sa A kr. gr. dakle mogu imati jednu od navedene dve kombinacije: AA ili AO. Uzećemo da su oboje sa kombinacijom AO pošto tada možemo predvideti rađanje dece sa svim kombinacijama. U braku gde su AO roditelji po genetičkim principima, moguće je rađanje dece sa tri kombinacije AA, AO ili OO pri čemu prve dve daju A, a treća kombinacija daje O krvnu grupu kod dece.
roditelji AO x AO
deca: AA, AO, AO, OO
75% : 25%

Lady_Beatle
prolaznik
Posts: 12
Joined: 13 Feb 2008, 17:35

Re: krvne grupe

Post by Lady_Beatle » 15 Feb 2008, 19:18

Hval puno! :D Znala sam da postoji shema, slicna kao i kod nasljedjivanja boje ociju, ali nisam bila sigurna na koji nacin to funcionise :oops:

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: krvne grupe

Post by tsnena » 15 Feb 2008, 19:25

Moram da te ispravim. boja očiju nasleđuje se malo složenije. Naime, smatra se da boju očiju određuje najmanje 4 gena, a ne jedan kao kod krvnih grupa ABO sistema.

Lady_Beatle
prolaznik
Posts: 12
Joined: 13 Feb 2008, 17:35

Re: krvne grupe

Post by Lady_Beatle » 15 Feb 2008, 19:26

Znam, samo mi je bilo najlakse da poredim tako :oops:

zagorka
prolaznik
Posts: 7
Joined: 08 Oct 2009, 21:01

Re: krvne grupe

Post by zagorka » 15 Oct 2009, 08:29

koju krvnu grupu imaju deca ako je majka A Rh neg, a otac AB Rh poz

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: krvne grupe

Post by tsnena » 15 Oct 2009, 12:24

Osoba A krvne grupe može imati jedan od dva moguća genotipa: AA ili AO. Da bi se predvidele sve moguće kombinacije kod deteta uzima se heterozigotan genotip AO. Osoba Rh+ krvne grupe može imati jedan od moguća dva genotipa DD ili Dd (opet će se uzeti heterozigot Dd). Pošto su geni za ABO i Rh sistem krvnih grupa smešteni na različitim hropmozomima, onda se mogu primeniti Mendelova pravila za dihibridno ukrštanje.

P: AOdd x ABDd

gameni majke: Ad i Od, gameti oca AD, Ad, BD i Bd

Ukrštanjem svakog gameta majke sa svakim očevim gametom u F1 generaciji (deca) se dobija 8 (2x4) kombinacija genotipova:

F1 (ovde je najbolje napraviti Panetov kvadarat, ali mogućnosti foruma to ne dozvoljavaju pa ću genotipove pisati jedan ispod drugog):

1. genotip AADd , daje ARh+ krvnu grupu
2. genotip AAdd , daje ARh- krvnu grupu
3. genotip ABDd daje ABRh+ krvnu grupu
4. genotip ABdd daje ABRh- krvnu grupu
5. genotip AODd daje ARh+ krvnu grupu
6. genotip AOdd daje ARh- krvnu grupu
7. genotip BODd daje BRh+ krvnu grupu
8. genotip BOdd daje BRh- krvnu grupu

dakle, dete jedino ne može imati ORh- i ORh+ krvnu grupu.

galopin
Posts: 2
Joined: 27 Apr 2010, 19:17

Re: krvne grupe

Post by galopin » 27 Apr 2010, 19:26

RECITE MI JEDNO DALI OBE KRVE GRUPE O+ MOGU IMATI DECE DALI MOGUTREBA MI POD HITNO ..................

User avatar
tsnena
Glavni i odgovorni
Posts: 2887
Joined: 28 Nov 2007, 22:07
Location: Požarevac
Contact:

Re: krvne grupe

Post by tsnena » 27 Apr 2010, 22:38

galopin wrote:RECITE MI JEDNO DALI OBE KRVE GRUPE O+ MOGU IMATI DECE DALI MOGUTREBA MI POD HITNO ..................

Što se krvnih grupa tiče naravno da mogu! Njihova deca mogu da budu ili O+ ili O- (negativna)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests