Ć

Izvor: Bionet Škola
Izmena od 02:28, 12. decembar 2007. od strane korisnika Coccinella (razgovor | doprinosi)
Idi na navigaciju Idi na pretragu

Ć

Ćelijski ciklus je proces razmnožavanja ćelije u toku koga ona udvostručuje svoj sadržaj i deli se na dve kćerke ćelije. Obuhvata dve faze: interfazu i fazu deobe. Interfaza obuhvata G1, S i G2 fazu u toku kojih dolazi do replikacije DNK (S faza) i udvostručavanja mase ćelije i količine organele u citoplazmi. U fazi deobe se ćelija deli na dve međusobno jednake kćerke ćelije.

Ćelijska membrana je omotač ćelije izgrađen od lipida i proteina, kojima su pridruženi polisaharidi. Lipidi i proteini su međusobno u takvom odnosu da grade tzv. tečni mozaik (tečno-mozaični model građe membrane prvi su dali 1972.g. Singer i Nikolson). Glavna osobina je semipermeabilnost ili selektivna propustljivost.

Ćelijske organele ili citoplazmine organele se, prema sličnim funkcijama koje vrše, mogu grupisati na: 1.organele koje učestvuju u procesima sinteze; pripadaju im ribozomi, endoplazmatični retikulum, Goldžijev kompleks; 2.organele u kojima se skladište hidrolitički enzimi; to su: lizozomi, peroksizomi i vakuole biljne ćelije; 3.organele u kojima se sintetiše ATP: mitohondrije i hloroplasti. Ovakvo grupisanje ne obuhvata centrozome, koji učestvuju u deobi i jedro, u kome su smešteni hromozomi (geni).