Razlika između izmena na stranici „Apoptoza”

Izvor: Bionet Škola
Idi na navigaciju Idi na pretragu
Red 1: Red 1:
'''Apoptoza''' (gr. ''apo+pto'' = opadanje lišća; ''apoptosis'' = raspadanje) ili '''programirana ćelijska smrt''' ('''ćelijsko samoubistvo''') je deo [[ćelijski ciklus|životnog ciklusa ćelije]] koji omogućava normalan razvoj organizma tako što otklanja suvišne ćelije. Prvi put su je opisali Glucksman i Saunders 50-tih godina XX veka. Stalan broj ćelija (ćelijska [[homeostaza]]) u organizmu održava se zahvaljujući dinamičkoj ravnoteži dva suprotna procesa: [[ćelijska deoba|ćelijskoj deobi]] i ćelijskoj smrti. Genetski je određen proces i narušavanjem mehanizama kojima se reguliše može dovesti do različitih patoloških promena (kancer, Alchajmerova, Perkinsonova bolest i dr). Da je jedan je od najproučavanijih procesa u višećelijskim organizmima govori podatak o broju naučnih radova posvećenih apoptozi, oko 10.000 za 10 godina. Apoptoza se odvija kako u normalnim fiziološkim uslovima (embriogeneza, diferencijacija, razvoj i regulacija imunog sistema) tako i u patološkim stanjima (delovanjem patoloških faktora ili mehaničkih povreda). Kod životinja počinje već na stupnju [[M|morule]], kada zahvata neke ćelije u njenoj unutrašnjosti čime nastaje duplja [[B|blastule]]. Enzimi koji su najčešći medijatori apoptoze jesu [[K|kaspaze]] iz familije cistein proteaza.
+
'''Apoptoza''' (gr. ''apo+pto'' = opadanje lišća; ''apoptosis'' = raspadanje) ili '''programirana ćelijska smrt''' ('''ćelijsko samoubistvo''') je deo [[ćelijski ciklus|životnog ciklusa ćelije]] koji omogućava normalan razvoj organizma tako što otklanja suvišne ćelije. Prvi put su je opisali Glucksman i Saunders 50-tih godina XX veka. Stalan broj ćelija (ćelijska [[homeostaza]]) u organizmu održava se zahvaljujući dinamičkoj ravnoteži dva suprotna procesa: [[ćelijska deoba|ćelijskoj deobi]] i ćelijskoj smrti. Genetski je određen proces koji zahteva trošenje enrgije pa otuda i naziv ''programirana ćelijska smrt''. Narušavanje mehanizama kojima se reguliše može dovesti do različitih patoloških promena (kancer, Alchajmerova, Perkinsonova bolest i dr).  
 +
 
 +
Da je jedan je od najproučavanijih procesa u višećelijskim organizmima govori podatak o broju naučnih radova posvećenih apoptozi, oko 10.000 za 10 godina. Apoptoza se odvija kako u normalnim fiziološkim uslovima (embriogeneza, diferencijacija, razvoj i regulacija imunog sistema) tako i u patološkim stanjima (delovanjem patoloških faktora ili mehaničkih povreda). Kod životinja počinje već na stupnju [[M|morule]], kada zahvata neke ćelije u njenoj unutrašnjosti čime nastaje duplja [[B|blastule]]. Enzimi koji su najčešći medijatori apoptoze jesu [[K|kaspaze]] iz familije cistein proteaza.
 
==Oblici ćelijske smrti==
 
==Oblici ćelijske smrti==
 
Ćelijski ciklus se završava:
 
Ćelijski ciklus se završava:

Izmena na datum 5. avgust 2010. u 11:05

Apoptoza (gr. apo+pto = opadanje lišća; apoptosis = raspadanje) ili programirana ćelijska smrt (ćelijsko samoubistvo) je deo životnog ciklusa ćelije koji omogućava normalan razvoj organizma tako što otklanja suvišne ćelije. Prvi put su je opisali Glucksman i Saunders 50-tih godina XX veka. Stalan broj ćelija (ćelijska homeostaza) u organizmu održava se zahvaljujući dinamičkoj ravnoteži dva suprotna procesa: ćelijskoj deobi i ćelijskoj smrti. Genetski je određen proces koji zahteva trošenje enrgije pa otuda i naziv programirana ćelijska smrt. Narušavanje mehanizama kojima se reguliše može dovesti do različitih patoloških promena (kancer, Alchajmerova, Perkinsonova bolest i dr).

Da je jedan je od najproučavanijih procesa u višećelijskim organizmima govori podatak o broju naučnih radova posvećenih apoptozi, oko 10.000 za 10 godina. Apoptoza se odvija kako u normalnim fiziološkim uslovima (embriogeneza, diferencijacija, razvoj i regulacija imunog sistema) tako i u patološkim stanjima (delovanjem patoloških faktora ili mehaničkih povreda). Kod životinja počinje već na stupnju morule, kada zahvata neke ćelije u njenoj unutrašnjosti čime nastaje duplja blastule. Enzimi koji su najčešći medijatori apoptoze jesu kaspaze iz familije cistein proteaza.

Oblici ćelijske smrti

Ćelijski ciklus se završava:

  • ili deobom ćelije na dve kćerke ćelije, kroz koje ćelija produžava svoje trajanje
  • ili starenjem i umiranjem pa se tako apoptoza posmatra kao konačni stadijum diferencijacije ćelija.

Ćelije umiru kako tokom embriogeneze, morfogeneze i metamorfoze tako i unutar tkiva i organa u odraslom organizmu. U odraslom organizmu ćelije se razlikuju morfološki, po funkcijama koje obavljaju, a takođe i po fiziološkoj starosti. Iako sve potiču od jedne, oplođene jajne ćelije, u zavisnosti od tkiva i organa kojima pripadaju stare i umiru različitom brzinom i na različite načine.

Razlikuju se dva osnovna načina ćelijskog umiranja:

  • nekroza (gr. necrosis = izumrlost) ili ubistvo ćelija, ispoljava se u nepovoljnim, nefiziološkim uslovima kada su ćelije izložene patološkim faktorima ili mehaničkim povredama;
  • apoptoza ili samoubistvo ćelije koja se odvija u povoljnim uslovima tokom npr. embriogeneze ili regeneracije tkiva, mada se može odvijati i u uslovima akutne infekcije ili hroničnih bolesti.

Još 1972. god. Kerr sa saradnicima su na osnovu morfoloških karakteristika jasno odvojili apoptozu od nekroze. Takođe, oni su potvrdili njeno postojanje u odraslom organizmu i trajanje sve do smrti.

Faze apoptoze kod životinja

Morfološke promene ćelije u toku apoptoze

Apoptoza se može posmatrati sa više aspekata filziološkog, biohemijskog, morfološkog pa se prema tome i broj faza razlikuje.

Morfološke promene

U toku apoptoze dolazi do karakterističnih morfoloških promena bez obzira o vrsti ćelija. Te promene se mogu grupisati u dve faze:

  • rana faza, koja počinje kondezacijom hromatina u jedru i kondezacijom citoplazme; jedro se kondezuje u loptastu formu i tada se naziva kao piknotičko jedro ili se razbija na brojne loptice (liče na zrnevlje grožđa); time se zapremina ćelije smanjuje, organele se sabijaju i citoskelet se razgrađuje (videti sliku);
  • kasna faza, koja je obeležena podelom jedra i citoplazme čime se obrazuju tzv. apoptotska tela; tome prethode promene na ćelijskoj membrani u smislu obrazovanja izvrata u vidu mehurova (pupljenje membrane);
  • završna faza je fagocitoza apoptotskih tela koju vrše makrofagi i druge ćelije.

Biohemijske promene

Promene na biohemijskom nivou tokom apoptoze mogu se podeliti u tri faze:

  • faza pokretanja
  • faza napredovanja
  • faza izvršenja

Za potpuno obavljanje ćelijskog samoubistva neophodni su enzimi kaspaze koji u toku tog procesa deluju na više od 100 proteina citoplazme i jedra. Kaspaze pripadaju porodici cisteinskih proteaza podeljenoj u dve podporodice:

  • pokretačke kaspaze
  • kaspaze-izvršioci.

Fiziološke promene

Posmatrano sa fiziološkog stanovišta apoptoza se odvija u dve faze:

  • prva faza je označena kao predaja i dužina njenog trajanja se razlikuje u zavisnosti od vrste ćelije;
  • druga faza označena je kao izvršna i traje relativno kratko (od 15 minuta do 1 sata) bez obzira na vrstu ćelije;

Literatura

  • Šerban, M, Nada: Ćelija - strukture i oblici, ZUNS, Beograd, 2001
  • Grozdanović-Radovanović, Jelena: Citologija, ZUNS, Beograd, 2000
  • Pantić, R, V: Biologija ćelije, Univerzitet u Beogradu, beograd, 1997
  • Diklić, Vukosava, Kosanović, Marija, Dukić, Smiljka, Nikoliš, Jovanka: Biologija sa humanom genetikom, Grafopan, Beograd, 2001
  • Petrović, N, Đorđe: Osnovi enzimologije, ZUNS, Beograd, 1998.
Snežana Trifunović, dipl. biolog
Sign 5.gif
Tekst nije završen - radovi su u toku