Jajna ćelija

Izvor: Bionet Škola
Izmena od 13:56, 31. oktobar 2009. od strane korisnika Stefann (razgovor | doprinosi) (Created page with 'Iako među životinjama postoji gotovo nesaglediva raznovrsnost, građa jajnih ćelija je više ili manje uniformna. Naime, broj produkovanih jajnih ćelija, njihova veličina i …')
(razl) ← Starija izmena | Najnovija izmena (razl) | Novija izmena → (razl)
Idi na navigaciju Idi na pretragu

Iako među životinjama postoji gotovo nesaglediva raznovrsnost, građa jajnih ćelija je više ili manje uniformna. Naime, broj produkovanih jajnih ćelija, njihova veličina i izgled se dosta razlikuju kod različitih vrsta, ali njihova građa pokazuje manju raznovrsnost. Jajne ćelije su najčešće elipsoidnog ili loptastog oblika. Ženski gameti (jajne ćelije) nastaju u ovarijumima (jajnicima), a proces njihovog nastanka se označava kao oogeneza. U jednom ciklusu oogeneze riba se stvori pet miliona, žaba hiljadu i petsto, zmija dvanaest, a žene samo jedna jajna ćelija. Jajna ćelija žene se karakteriše dijametrom oko 0,1 milimetar, žaba oko 2 milimetra, a jajna ćelija najvećeg broja ptica oko 40 milimetara.

Proces oogeneze

Omotači jajne ćelije

Folikularne ćelije

Informacioni molekuli i ribozomi

Hranljive materije

  • Žumance. Hranljive materije su u jajnoj ćeliji predstavljene pre svega žumancetom. U jajnim ćelijama životinja količina žumanceta i njegov raspored je veoma različit. U odnosu na somatske ćelije, jajne ćelije su velikih dimenzija. Razlog je što jajne ćelije sadrže rezervne materije koje služe za proizvodnju energije tokom metabolizma. Ta energija je neophodna onoj fazi ontogeneze kada organizam nema mogućnosti za dobijanje hranljivih materija iz spoljašnje sredine. Što jajna ćelija provodi duže vremena bez izvora energije iz spoljašnje sredine veće će biti dimenzije ćelije zbog većih količina rezervnih materija. Žumance predstavlja supstancu složenog i nestalnog hemijskog sastava. Naime, žumance je izgrađeno ponajviše iz proteina i lipida. Predpostavlja se da je hemijski sastav žumanceta specifičan za rodove, a ne za vrste životinja. Žumance se akomulira na taj način što gradi veći broj žumancetnih telašaca koja mogu biti loptastog (granularnog) ili pločastog obika.
    • Alecitne jajne ćelije. U jajima sisara količina žumanceta je varijabilna. Tako se jaja primitivnih sisara odlikuju većom količinom žumanceta, dok se jajne ćelije placentalnih sisara odlikuju odsustvom izrazitih rezervi žumanceta. Zbog toga se jajne ćelije placentalnih sisara označavaju kao alecitne.
    • Izolecitne jajne ćelije.
    • Mezolecitne jajne ćelije.
    • Telolecitne jajne ćelije.
    • Centrolecitne jajne ćelije.
  • Lipidne granule.
  • Ugljenohidratne granule.

Literatura

Autor teksta:
Stefanpotpis3.jpg
prezentacija