Molekularna biologija

Izvor: Bionet Škola
Izmena od 19:08, 23. februar 2019. od strane korisnice Tsnena (razgovor | doprinosi) (Molekularna biotehnologija)
Idi na navigaciju Idi na pretragu

Molekularna biologija (biohemijska genetika) je savremena biologija koja objašnjava osnovne procese života, njihovu prirodu i povezanost. Predmet izučavanja ove nauke je molekularna osnova različitih bioloških fenomena i procesa. U živim sistemima, prirodu i specifičnost svakog procesa određuju geni, pa je zadatak molekularne biologije da tumačenjem regulacije i aktivnosti gena objasni procese metabolizma. Ova grana biologije treba da utvrdi početne procese razvića osobina na molekularnom nivou, tj. iz čega su geni sastavljeni, kako se reprodukuju i koji su primarni proizvodi funkcije gena.

Molekularna biologija objašnjava molekulske procese života, njihovu prirodu i povezanost. Predmet njenog istraživanja je struktura i uloga bioloških makromolekula dezoksiribonukleinske kiseline (DNK), ribonukleinske kiseline (RNK) i proteina. Pored toga, molekularna biologija se bavi povezanošću  strukture sa funkcijom samih tih biomolekula kao i njihovim međusobnim vezama. U užem smislu ona proučava nukleinske kiseline, molekularnu strukturu i funkcije gena kao i procese replikacije, transkripcije, translacije i dr.

Danas znamo da su nosioci i realizatori razvića osobina nukleinske kiseline i proteini. Zastupljeni su u svim živim bićima pa čak i u virusima. U strukturi nukleinskih kiselina (DNK i RNK) zapisane su genetičke informacije u vidu programa odgovornog za razvoj, opstanak i razmnožavanje živih organizama. Osim što su nosioci naslednih informacija, nukleinske kiseline su i prenosioci tih informacija. DNK prenosi genetičke informacije iz generacije u generaciju (sa roditelja na potomke), a RNK ih prenosi kroz samu ćeliju. Proteini su realizatori tog naslednog programa, jer su njima određene osobine nekog organizma.

U živim sistemima, prirodu i specifičnost svakog procesa određuju geni, pa je zadatak molekularne biologije da tumačenjem regulacije i aktivnosti gena objasni procese metabolizma. Ova grana biologije treba da utvrdi početne procese razvića osobina na molekularnom nivou, tj. iz čega su geni sastavljeni, kako se reprodukuju i koji su primarni proizvodi funkcije gena. Povezana je i prepliće se sa biohemijom i molekularnom genetikom. Međutim, biohemija se više bavi strukturom i funkcijom proteina i drugih bioloških molekula kao i njihovim metaboličkim putevima, a molekularna genetika nasleđivanjem u jedinkama i populacijama.

Danas se molekularna biologija i genetika intenzivno razvijaju i primenjuju u različitim sferama života. Prema tome se mogu uporediti jedino sa informacionim tehnologijama.

Molekularna biotehnologija

Zahvaljujući saznanjima do kojih se došlo u molekularnoj biologiji razvijen je novi oblik tehnologije, molekularna biotehnologija ili popularno genetički inženjering. Savremena biološka nauka ne može se zamisliti bez istraživanja na molekulskom nivou i genetičkog inženjeringa. Genetički inženjering se bavi manipulacijom genima i genetičkim materijalom i omogućava različite kombinacije, od zamene gena do stvaranja organizma sa određenom genskom kombinacijom. Ova metoda omogućava napredak drugih nauka kao što su medicina, veterina, poljoprivreda, šumarstvo, farmacija i dr.

Istorijski razvoj

Molekularna biologija je relativno mlada nauka. Počela je da se razvija tridesetih godina 20. veka, da bi tek 30 godina kasnije i formalno bila priznata kao nauka. Tada je definisan predmet istraživanja ove nauke. Zajedno sa genetikom omogućila je otkrivanje nekih tajni života.

  • 1930. god. romantičarski period (Max Delbrük i Salvador Luria)
  • 1945 - 1953. DNK je nosilac naslednih informacija (Avery, Hershey i Chase)
  • 1953 - 1963g. dogmatski period - Votson i Krik (Watson i Crick)
  • od 1962. do danas
Vise-podataka2.jpg
Za više podataka pogledati Osnovna dogma molekularne biologije

Literatura

  • Dumanović, J, marinković, D, Denić, M: Genetički rečnik, Beograd, 1985.
  • Kosanović, M, Diklić, V: Odabrana poglavlja iz humane genetike, Beograd, 1986.
  • Lazarević, M: Ogledi iz medicinske genetike, Beograd, 1986.
  • Marinković, D, Tucić, N, Kekić, V: Genetika, Naučna knjiga, Beograd
  • Matić, Gordana: Osnovi molekularne biologije, Zavet, Beograd, 1997.
  • Prentis S: Biotehnologija, Školska knjiga, Zagreb, 1991.
  • Ridli, M: Genom - autobiografija vrste u 23 poglavlja, Plato, Beograd, 2001.
  • Tatić, S, Kostić, G, Tatić, B: Humani genom, ZUNS, Beograd, 2002.
  • Tucić, N, Matić, Gordana: O genima i ljudima, Centar za primenjenu psihologiju, Beograd, 2002.
  • Švob, T. i sradnici: Osnovi opće i humane genetike, Školska knjiga, Zagreb, 1990.
  • Šerban, Nada: ćelija - strukture i oblici, ZUNS, Beograd, 2001
Snežana Trifunović, dipl. biolog