Razlika između izmena na stranici „Prioni”

Izvor: Bionet Škola
Idi na navigaciju Idi na pretragu
(New page: '''Prioni''' si infektivni agensi, subvirusne čestice, koji se sastoje samo iz jednog sialoglikoproteina (označenog kao PrP 27-30) i nemaju nukleinsku kiselinu. '''Protein PrP 27-...)
 
Red 1: Red 1:
'''Prioni''' si infektivni agensi, subvirusne čestice,  koji se sastoje samo iz jednog [[S|sialoglikoproteina]] (označenog kao PrP 27-30) i nemaju nukleinsku kiselinu. '''Protein PrP 27-30''' ima masu 27-30 kD i sadrži glikozilovane [[aminokiseline]], a na njegovom karboksilnom kraju se nalazi fosfatidilinozitol, glikolipid koji sadrži etanolamin, fosfat, mioinozitol i stearinsku kiselinu. Protein koji se stvara prilikom mnogih bolesti čoveka i životinja pri kojima dolazi do propadanja nervnog sistema:
+
'''Prioni''' si infektivni agensi, subvirusne čestice,  koje se sastoje samo iz jednog [[S|sialoglikoproteina]] i nemaju nukleinsku kiselinu, ili je njihov [[genom]] toliko mali da ga je nemoguće otkriti danas poznatim metodama. [[Stenli Prusiner]] ih je 1982. g. otkrio i dao naziv koji, ustvari predstavlja skraćeni naziv od ''proteinski [[V|virion]]i'' (engl. ''proteinaceous infectious particle'', a ''on'' se odnosi na virion). Ćelija domaćin, sadrži gen za prionski protein (PRNP) koji kodira sintezu ćelijskog prionskog proteina (PrP<super>C</super>) prisutnog u ćelijama skoro svih sisara, uključujući i čoveka, kao i nekih beskičmenjaka. Tek kada se ćelija inficira prionom, koji je inicijalna kapisla, dolazi do razvoja bolesti tako što se normalni oblici proteina preobrate u patološke. 
*[[Alchajmerova bolest]]
+
 
*[[Krojcfeld-Jakobova bolest]]
+
==Istorijat==
*[[Daunov sindrom]]
+
 
*[[Kuru bolset]]
+
 
 +
 
 +
 
 +
==Ćelijski prionski protein (PrPc)==
 +
Ćelijski prionski protein, skr. PrPc (engl. ''prion protein of the cell'')
  
Kod ljudi se smatraju uzročnicima Krojcfeld-Jakobovog i kuru oboljenja. Kuru oboljenje se javlja u nekim plemenima Nove Gvineje koja, kao pogrebnu ceremoniju, praktikuju da bliži rođaci jedu mozak preminule, obolele osobe. Oboljenja, čiji su uzročnici prioni, su još uvek nedovoljno objašnjena. Istovremeno su i jedinstvena u tome što su i infektivna (uzročnik je prionski protein, koji se prenosi sa obolele na zdravu osobu) i nasledna (da bi se bolest ispoljila neophodno je da zaražena osoba sadrži prionski gen). Kod životinja prioni su danas aktuelni po bolesti “ludih krava”.
 
 
{{radi se}}
 
{{radi se}}
  
 
[[kategorija:Virusi]]
 
[[kategorija:Virusi]]
 
{{Potpis2}}
 
{{Potpis2}}

Izmena na datum 18. oktobar 2008. u 13:41

Prioni si infektivni agensi, subvirusne čestice, koje se sastoje samo iz jednog sialoglikoproteina i nemaju nukleinsku kiselinu, ili je njihov genom toliko mali da ga je nemoguće otkriti danas poznatim metodama. Stenli Prusiner ih je 1982. g. otkrio i dao naziv koji, ustvari predstavlja skraćeni naziv od proteinski virioni (engl. proteinaceous infectious particle, a on se odnosi na virion). Ćelija domaćin, sadrži gen za prionski protein (PRNP) koji kodira sintezu ćelijskog prionskog proteina (PrP<super>C</super>) prisutnog u ćelijama skoro svih sisara, uključujući i čoveka, kao i nekih beskičmenjaka. Tek kada se ćelija inficira prionom, koji je inicijalna kapisla, dolazi do razvoja bolesti tako što se normalni oblici proteina preobrate u patološke.

Istorijat

Ćelijski prionski protein (PrPc)

Ćelijski prionski protein, skr. PrPc (engl. prion protein of the cell)

Sign 5.gif
Tekst nije završen - radovi su u toku
Snežana Trifunović, dipl. biolog