Razlika između izmena na stranici „Rhinophrynus dorsalis”

Izvor: Bionet Škola
Idi na navigaciju Idi na pretragu
 
Red 10: Red 10:
 
'''''Rhinophrynus dorsalis'''''  je jedina vrsta žaba iz porodice rijućih žaba [[Rhinophrynidae]].
 
'''''Rhinophrynus dorsalis'''''  je jedina vrsta žaba iz porodice rijućih žaba [[Rhinophrynidae]].
 
==Opis==
 
==Opis==
Jedna je od najčudnijih vrsta žaba. Živi pod zemljom, a na površinu izlaze samo kada padaju obilne kiše. Ima malu glavu konusnog oblika i lobanja podseća na lobanju [[krtice]]. Koža joj je prilično debela. Dužine je 5-7 cm. Obično po sredini leđa ima široku žutu ili crvenu traku. Zadnje noge koriste kao lopate za kopanje. Hrane se [[termiti]]ma pa im je jezik modifikovan za ovakvu ishranu. [[Punoglavci]] se hrane filtratornim načinom.
+
Jedna je od najčudnijih vrsta žaba. Živi pod zemljom, a na površinu izlaze samo kada padaju obilne kiše. Ima malu glavu konusnog oblika i lobanja podseća na lobanju [[krtice]]. Koža joj je prilično debela. Dužine je 5-7 cm. Obično po sredini leđa ima široku žutu ili crvenu traku. Na zadnjim nogama, pored prvog prsta, imaju rožnati izraštaj u obliku ašova. Pomoću njega kopaju zemlju gradeći skloništa kako bi se zaštitile od vrućina. Istovremeno zadnjim nogama kopaju gnezda termita. Hrane se [[termiti]]ma pa im je, osim zadnjih nogu i jezik modifikovan za ovakvu ishranu. [[Punoglavci]] se hrane filtratornim načinom.
 
==Rasprostranjenost==
 
==Rasprostranjenost==
 
Meksiko i Gvatemale
 
Meksiko i Gvatemale

Najnovija izmena na datum 28. januar 2011. u 19:49

Rhinophrynus dorsalis je jedina vrsta žaba iz porodice rijućih žaba Rhinophrynidae.

Opis

Jedna je od najčudnijih vrsta žaba. Živi pod zemljom, a na površinu izlaze samo kada padaju obilne kiše. Ima malu glavu konusnog oblika i lobanja podseća na lobanju krtice. Koža joj je prilično debela. Dužine je 5-7 cm. Obično po sredini leđa ima široku žutu ili crvenu traku. Na zadnjim nogama, pored prvog prsta, imaju rožnati izraštaj u obliku ašova. Pomoću njega kopaju zemlju gradeći skloništa kako bi se zaštitile od vrućina. Istovremeno zadnjim nogama kopaju gnezda termita. Hrane se termitima pa im je, osim zadnjih nogu i jezik modifikovan za ovakvu ishranu. Punoglavci se hrane filtratornim načinom.

Rasprostranjenost

Meksiko i Gvatemale

Vodozemci na Internetu
AmphibiaWeb
Vodozemci Srbije
PMF - biologija NS
БСЭ
AnimalDiversity Web
Amphibians and Reptiles of Europe
Tree of Life
Amphibian Species

Literatura

  • Brem, A., E.: Život životinja, Prosvjeta, Zagreb, 1982.
  • Marcon, E., Mongini, M: Sve životinje sveta, IRO Vuk Karadžić, Beograd, 1986.
  • Radović, I., Petrov, Brigita: Raznovrsnost života 1 - struktura i funkcija, Biološki fakultet Beograd i Stylos Novi Sad, Beograd, 2001.
Snežana Trifunović, dipl. biolog