Stem ćelije

Izvor: Bionet Škola
Izmena od 12:13, 13. jul 2014. od strane korisnice Tsnena (razgovor | doprinosi)
Idi na navigaciju Idi na pretragu

Izvorna ćelija, klicina ili matična ćelija (engl. stem cell) je nediferencirana ćelija koja ima neograničenu sposobnost deobe, pri čemu posle svake deobe jedna od novonastalih kćerki-ćelija raste i diferencira se u određenom pravcu, a druga ostaje nediferencirana, izvorna ćelija. Karakteriše ih sposobvnost obnavljanja kroz mitotske deobe.

Pojavljuju se kod embriona, a u nekim tkivima postoje tokom čitavog života organizma, gde obezbeđuju prekursore iz kojih će nastati diferencirane ćelije. Embrionalne matične ćelije kod sisara izolovane su iz unutrašnje ćelijske mase blastocista i tokom embrionalnog razvića diferenciraju se u sva specijalizovana embrionalna tkiva.

Matične ćelije se razlikuju od drugih vrsta ćelija po dve važne osobine:

1. to su nespecijalizovane (mediferencirane) ćelije sposobne da se obnavljaju kroz mitoze ponekad i posle dugog perioda neaktivnosti;

2. pod određenim fiziološkim ili eksperimentalnim uslovima mogu biti podstaknute da postanu ćelije sa posebnim funkcijama; u nekim organima, kao što su crevo ili koštana srž, matične ćelije se neprekidno dele u svrhu popravke i zamene dotrajalih ćelija; u drugim organima, kao što su npr. pankreas i srce, matične ćelije počinju da se dele samo po određenim, posebnim uslovima.

Vrste matičnih ćelija

Do nedavno su naučnici radili uglavnom sa dve vrste matičnih ćelija životinja i ljudi:

1. embrionalne matične ćelije

2. somatske ćelije odraslih osoba

Prema razvojnom potencijalu mogu se razlikovati:

  • totipotentne
  • pluripotentne
  • multipotentne
  • unipotentne.

Totipotentne matične ćelije imaju najveći razvojni potencijal, od njih može nastati bilo koji tip od preko 200 ćelija koje ima organizam čoveka. Totipotentne su embrionalne ćelije do stupnja od 8 blastomera.

Pluripotentne nastaju razvićem totipotentnih i od njih ne mogu nastati svi tipovi ćelija, kao od totipotentnih, ali može nastati veliki broj. Pripadaju im embrionalne matične ćelije unutrašnje ćelijske mase blastocista od koje će nastati klicini listovi. Njihov rast je moguć i u kulturi tkiva.

Multipotentne izvorne ćelije su malobrojne nediferencirane ćelije unutar tkiva odraslog organizma koje se mogu diferencirati u ćelije međusobno blisko povezane kao što su ćelije hematopojeze u koštanoj srži, matične ćelije strome koštane srži i dr.

Vise-podataka2.jpg
Za više podataka pogledati hematopojeza

Unipotentne mogu da daju samo jedan tip ćelija, a po sposobnosti samoobnavljanja razlikuju se od nematičnih ćelija. Tipične unipotentne ćelije su ćelije bazalnog sloja epidermisa, parenhimske ćelije jetre i dr. Zaslužne su za regeneraciju tkiva.


Literatura

  • Pantić, V: Embriologija, Naučna knjiga, beograd, 1989.
  • Pantić, V: Biologija ćelije, Univerzitet u Beogradu, Beograd, 1997.
  • Trpinac, D: Histologija, Kuća štampe, Beograd, 2001.
  • Šerban, M, Nada: Pokretne i nepokretne ćelije - uvod u histologiju, Savremena administracija, Beograd, 1995.
  • Šerban, M, Nada:Ćelija-strukture i bolici, ZUNS, Beograd, 2001.